Sobota 15.07.2017

Mýty a fakta o samozavlažovacích květináčích

Blíží se dovolená a vy přemýšlíte, koho přemluvíte, aby vám chodil zalévat květiny? Nebo se už dopředu smiřujete s myšlenkou, že je po návratu najdete uschlé? Ale proč – když dnes existují samozavlažovací květináče! Že to není nic pro vás? Myslíte?

Více informací

Méně informací

1) Samozavlažovací květináče jsou vlastně dvě vzájemně propojené nádoby.

PRAVDA
Skutečně je možné říct, že jde o systém dvou nádob, které do sebe nasedají a obsahují speciální knoty či vzlínací šachty. Právě díky nim se zásobní voda ze spodní nádoby dostane do nádoby horní, kde se nachází zemina s rostlinami. Kořeny rostlin v samozavlažovací nádobě si tak berou právě tolik vláhy, kolik potřebují. Čerstvě vysázené rostliny zaléváme shora jen prvních pár týdnů, než prokoření. Poté už stačí doplňovat vodu jen do zásobníku.

2) Pěstovat květiny v samozavlažovacích květináčích je pro laiky příliš složité.

MÝTUS
Zásady používání samozavlažovacích nádob zvládnou i opravdoví zelenáči. Stačí zvolit správnou velikost květináče (raději vždy větší), přečíst si návod na sestavení a použít spíše hrubší substrát. Pokud květináč má místo knotů vzlínací šachty, je nutné napěchovat substrát i do nich. Postup při osázení je stejný jako u klasických květináčů či truhlíků.

3) Používáním samozavlažovacích květináčů ušetříte spoustu času.

PRAVDA
Květiny v samozavlažovacích nádobách zaléváte přibližně třikrát méně často než v těch běžných. Samozavlažovací květináč je schopen pojmout větší množství vody, které pak slouží jako zásobárna pro další dny. Knoty zajistí nepřetržitou závlahu podobnou přírodním podmínkám. Navíc vodu do truhlíku doléváte jen jedním či maximálně dvěma otvory (záleží na velikosti truhlíku), což také zalévání urychluje.

4) Do samozavlažovacích květináčů a truhlíků stačí dolévat vodu jednou za tři týdny.

MÝTUS
Bohužel neexistuje jednoduché pravidlo, jak často vodu dolévat. Záleží na počasí, orientaci na světové strany, typu a velikosti rostliny. V tropickém horku určitě voda v truhlících nevydrží ani týden, ale při běžné pokojové teplotě je většinu rostlin v samozavlažovacích květináčích opravdu možné zalévat jen jednou za 2-3 týdny.

5) Samozavlažovací nádoby jsou trendem dnešní doby.

PRAVDA
Kromě toho, že odpovídají zrychlenému tempu současnosti, existuje celá řada samozvalažovacích květináčů, které vynikají nejen svou funkcí, ale i nápaditým designem. Například společnost Plastia za své květináče Calimera získala nejprestižnější světovou designovou cenu Red Dot Award. Stejně tak se její pěstební nádoba Urbalive probojovala mezi finalisty letošní soutěže Czechdesign.

6) Rostlinám v samozavlažovacích květináčích uhnívají kořeny, protože stojí ve vodě.

MÝTUS
Kvalitní samozavlažovací květináče a truhlíky jsou opatřeny měrkou, díky níž okamžitě vidíte, kolik vody je ve spodní nádobě. Nádoby samozavlažovacího systému na sebe nasedají tak, aby mezi nimi byla vzduchová mezera, která zajišťuje přísun vzduchu do substrátu a do oblasti kořenů. U venkovních samozavlažovacích květináčů kupujte jen ty s odtokovým otvorem. Ten musí být umístěn tak, aby vodní hladina nedosáhla až k substrátu. Zvlášť pokud nemáte květiny schované pod střechou a prší do nich, je nutné, aby přebytečná voda mohla volně odtékat ven.

7) Samozavlažovací květináče jsou zbytečně drahé.

MÝTUS
Pořizovací cena samozavlažovacích truhlíků a květináčů je přibližně třikrát větší než u klasických pěstebních nádob. Kvalitní samozavlažovací květináč je možné koupit už za 68 Kč. Zdá se vám to příliš? Tak se zamyslete nad tím, kolik peněz vás stály muškáty, které jste po návratu víkendu našli uschlé, nebo jak vám kvůli nedostatku vody uhynula rajčata chvíli před očekávanou sklizní. Při výběru se vyhýbejte bezejmenným napodobeninám. Často vypadají velmi podobně, ale nejsou funkční.

8) Samozavlažovací květináče jsou ideální do interiérů s podlahovým vytápěním.

PRAVDA
V běžných květináčích se rostlinám postaveným na vytápěné podlaze nedaří. Kořenům se nedostává vláha a květina usychá. U samozavlažovacích květináčů je tomu naopak. Teplo, které stoupá vzhůru, jen urychlí vzlínání vody přes knoty, a tím i dostatečnou vlhkost zeminy u kořenů.

9) Samozavlažovací květináče se hodí jen pro určité typy rostlin.

MÝTUS
Samozavlažovací truhlíky a květináče jsou vhodné pro celou řadu pokojových a balkonových rostlin, ať už jde o letničky, trvalky, menší jehličnany a další dřeviny, ale také pro drobné ovoce, zeleninu, nebo dokonce houby. Jediné, co v nich odborníci nedoporučují pěstovat, jsou suchomilné a sukulentní rostliny. Naopak velkoobjemové truhlíky vám umožní úspěšně pěstovat zeleninu nebo bobuloviny, jako třeba angrešt či rybíz. Výborně se v něm daří například kanadským borůvkám.

10) Samozavlažovací systém v květináčích je český vynález.

PRAVDA
Samozavlažovací nádoby vymyslel český lékař Tomáš Syrovátka. Autorské osvědčení pro tento vynález získal v roce 1982. Samozavlažovací nádoby jsou velmi oblíbené nejen v Čechách, ale i v USA, Kanadě, Francii či v jiných zemích.

Foto: Plastia


Klíčová slova
Dům
Poradna
Zahrada

SOUTĚŽ:

Křížovka o voucher do OC Smíchov - Vyzkoušejte Speciality z českého kalendáře v hodnotě 400 Kč.

Zastavte se v obchodním centru Nový Smíchov ve stánku s rychlými svačinkami „take away" z dílny Creative World. Se svou kuchyní navázal tým Creative World na úspěšný koncept na Zličíně, kde byla poprvé představena spolupráce s Asociací soukromých zemědělců. Zákazníci se tak mohou těšit na suroviny od prověřených dodavatelů, sezónní výběr a nabídku pro vegetariány, milovníky masa i ty, kdo vyhledávají bezlepková jídla. Každý den jiné pokrmy, sezónní nabídka, ovoce a zelenina od českých farmářů a možnost zakoupení kreativních balíčků pro domácí tvorbu nebo Chodouňské BIO levandule nabízí nově stánek v OC Smíchov, který najdete v přízemí za Informacemi naproti Tescu. Hlavním šéfkuchařem se stal nejen pro tento stánek Roman Kačírek, který sestavuje menu pro každý jeden měsíc v roce tak, aby zákazníci dostali vždy čerstvé a sezónní pokrmy.

Chybět postupně nebudou jídla jako: hamburgery (masové i vegetariánské), nejrůznější placičky jako řepová, mrkvová, čočková, kuskusová a mnoho dalších, pstruzí hranolky, polévky, saláty, sendviče, ale i ranní snídaně s müsli, ovocem, domácí limonády a vynikající BIO čaje Bioteque, které lze objednat také ve větším množství na doma (zeptejte se u našeho personálu).

Proč spolupráce s farmáři?

Creative World stál u zrodu farmářských slavností a trhů v ČR již v roce 2008/2009 a spolupracuje se 7 500 členy Asociace soukromého zemědělství. Nabídka se tudíž skládá z jarních, letních, podzimních i zimních specialit navazujících na svátky a tradice v českém kalendáři - vše připraveno z produktů českých farem garantovaných ASZ ČR.

OTEVÍRACÍ DOBA
ve všední dny 8.00 - 21.00 hod.
o víkendech 9.00 - 21.00 hod.

 

POZOR, DLOUHODOBÁ SOUTĚŽ O VÍKEND V HOTELU ZÁMEK SVIJANY

Soutěž probíhá v sekci Příběhy do 29. července 2017 včetně!

 

Jak se luští křížovka, jak se zúčastnit soutěže o ceny a další otázky jsou pro Vás zodpovězeny v záložce Dotazy.

 

Naše internetové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací o souborech cookie naleznete ve Všeobecných podmínkách (čl. VI) nebo zde. Setrváním na našem webu s používáním souhlasíte.
řešení křížovky

Zadejte řešení křížovky a ověřte její správnost (datum soutěže: již nelze soutežit )

Ivana Cimbůrková
České Budějovice
Křížovka o voucher do OC Smíchov

Facebook