Středa 13.09.2017

Mobil pro děti v předškolním věku?

České děti se k mobilním technologiím dostávají poměrně brzo. Téměř čtvrtina (23 %) dostane svůj první mobil dokonce ještě v předškolním věku.

Více informací

Méně informací

„A to i přesto, že jen dvě procenta rodičů původně považovala za ideální jim v tomto věku mobil zakoupit," poukazuje na kontrast v průzkumu Silvia Cieslarová, ředitelka mobilního segmentu v O2. Do osmi let pak má telefon již třetina dětí (32 %) a v jedenácti si sebou do školy vlastní mobil nenosí jen sotva dva z deseti školáků.

Většina rodičů dětem k prvnímu mobilnímu telefonu pořizuje předplacenou kartu. „Stále více lidí využívá také výhodných rodiných tarifů. Tuto možnost v průzkumu uvedla desetina respondentů," popisuje Silvia Cieslarová.

Rodiče školákům nejčastěji pořizují telefony nižší a střední třídy. „Přístroje za cenu přesahující deset tisíc korun by nekoupilo ani půl procenta zúčastněných," dodává Silvia Cieslarová. Děti svůj první mobilní telefon často zdědí po rodičích, kteří si pro sebe pořídí nový přístroj a svůj původní přenechají potomkům.

Mobilní internet? Nejdříve pro šesťáky

Mobilní telefon přitom není jen technologickou hračkou pro zábavu potomka. Pro rodiče často představuje způsob, jak efektivně dohlížet na bezpečí jejich dětí. Čelí při tom však hned několika výzvám. Tou patrně největší je správně určit pravidla používání, zejména v prostředí mobilního internetu. Polovina dotazovaných by s pořízením datového balíčku počkala, až děti budou navštěvovat druhý stupeň. Pětina Čechů by internet svým dětem pořídila až po absolvování základní školy. Čtvrtina lidí se naopak domnívá, že je vhodné objednat datový balíček ještě na prvním stupni. Tím ale často veškerá kontrola nad používání internetu u dětí prakticky končí - 35 % rodičů totiž například vůbec neví, na kterých sociálních sítích má jejich dítě profil a 28 % lidí netuší, s kým je na nich jejich dítě v kontaktu. Přitom z nedávného výzkumu Univerzity Palackého a O2 vyplynulo, že české děti si dobře neuvědomují hrozby v kyberprostoru. „Každé šesté dítě nemá problém sdílet po síti své intimní fotografie nebo videa. Výchova k zásadám bezpečného chování v online prostředí je tak dnes jednou z nejdůležitějších informací, kterou dětem jejich rodiče mohou vštěpovat," říká Tomáš Minka, odborník na internetovou bezpečnost O2.


Klíčová slova
Technika

SOUTĚŽ:

Křížovka o kryt na mobil - Než zazvoní, připravte na pády mobil vašeho dítěte!

Než si vaše dítě sedne do lavice, musí projít šatnou, pobavit se s kamarády, poprat s osmáky. S mobilem v ruce, protože to je technologie, se kterou je srostlé. Celkem tedy hrozí, že mu vypadne z ruky a poškodí se. Chce se vám několikrát do roka kupovat zařízení nové? Jistěže ne. Pak buďte cool a nabídněte dítěti kryt, který bude originální, přesně podle jeho představ a vy se nebudete muset strachovat, kdy na vás zase dopadne zbytečné vydání. Vyberte si z galerie motivů na www.skinzone.cz, nebo nechte svého potomka, aby si vytvořil vlastní originál krytu. Stačí na to pár kroků a máte doma umělce. Návod najdete na www.skinzone.cz.

 

POZOR, DLOUHODOBÁ SOUTĚŽ O VÍKEND NA SLOVENSKU

Soutěž probíhá v sekci Příběhy do 28. září 2017 včetně!

 

Jak se luští křížovka, jak se zúčastnit soutěže o ceny a další otázky jsou pro Vás zodpovězeny v záložce Dotazy.

 

Naše internetové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací o souborech cookie naleznete ve Všeobecných podmínkách (čl. VI) nebo zde. Setrváním na našem webu s používáním souhlasíte.
řešení křížovky

Zadejte řešení křížovky a ověřte její správnost (datum soutěže: již nelze soutežit )

Eva Holá
Bruntál
Křížovka o kryt na mobil

Facebook